Ezért rendkívül egészséges a csigahús

pettyes éticsiga
Egy jobb- és egy balcsavaros házú éticsiga
Vágólapra másolva!
Az éticsiga nem alapvető élelmiszer-alapanyag, inkább kulináris különlegesség, amelynek fogyasztása a fő piacának számító Franciaországban a tél végi ünnepekhez és a turistaszezonhoz kapcsolódik. Hazánkban is történtek kísérletek a tenyésztésére, de végül csak a gyűjtése maradt meg. Holott a csiga húsa rendkívül egészséges táplálék.
Vágólapra másolva!

Spanyolországban régészeti leletek bizonyítják, hogy körülbelül 30 ezer évvel ezelőtt a paleolit kori emberek kezdtek csigát enni. A franciák napjainkban is a házukba visszatöltve tálalják fokhagymás vajjal, vagy a borban főtt és mártással készült ételt. A közvélekedésben nem túl népszerű a csiga, hiszen úgy tartják: „a szegény ember szedi, a gazdag eszi".

Pedig táplálkozás-élettani szempontból a csigahús kedvező hatású, mert könnyen emészthető és jól fűszerezhető

- írja a Kistermelők Lapja nyomán a Magyarmezőgazdaság.hu.

A csigahús kimagaslóan egészséges élelmiszer, fehérjetartalma 16, zsírtartalma mindössze egy százalék körüli. A hús aminosav-összetétele és a kiválasztott nyálváladék révén jól használható a gyomorfekély és légzőszervi betegségek gyógyítására is.

Egy jobb- és egy balcsavaros házú éticsiga Forrás: Angus Davison University of Nottingham

Hazánkban ugyan nem elterjedt a fogyasztása, de múlt század eleji-közepi szakácskönyvekben több receptben is szerepel az éticsiga. Magyarországon nemcsak úri különlegességnek számított, a pásztorételek között is népszerű volt az éticsigákból készült pörkölt.

Az éticsiga gyűjtését már régóta szabályozzák védettsége miatt, ennek ellenére április 1. és június 15. között a 30 milliméternél nagyobb átmérőjű példányok gyűjthetők. Az országosan begyűjthető összmennyiség is szabályozott; átlagosan 60 darab csigából lesz egy kilogramm tiszta hús.

Az éticsiga (Helix pomatia) közeli rokonát, a mediterrán csigát (Helix aspersa) viszont nemcsak gyűjtik, de tenyésztik is sokfelé a világon.

Hazánkban is voltak többször fellángolások a csigatenyésztéssel kapcsolatban, de e próbálkozásokból nem lett hosszú távú eredmény.

Franciaországban körülbelül 400 csigatenyésztő időzíti a termelését erre a szezonális piacra. Az elmúlt években a turizmus fellendülése jót tett az ágazatnak, hiszen a Franciaországba látogatók többsége megkóstolja ezt az országra jellemző gasztronómiai különlegességet, tavaly viszont a járványhelyzet miatt a turisták elmaradtak.

Az étkezési célra szánt példányokat egyébként néhány napig a feldolgozás előtt éheztetik, hogy a bélcsatornájuk kiürüljön. Ezután az üzemben gőzzel megölik az állatokat, és ekkorra kézzel kihúzható a házból a csigatest, amelyről le kell vágni a zsigeri részt. A húst két órán át főzik, majd többnyire a házukba visszatöltve tálcákon, gyorsfagyasztva értékesítik.