A közutak állapota miatt demonstráltak Hargita megyében

Vágólapra másolva!
A székelyföldi utak rossz állapota ellen tiltakozott szerdán több száz autós az erdélyi Hargita megyében. A félezer autós rövid időre teljesen megbénította a közúti közlekedést.
Vágólapra másolva!

Székelyudvarhelyen délelőtt 500 gépkocsi zárta el az útkereszteződéseket, mintegy negyedórára megbénítva a forgalmat. Az udvarhelyi tiltakozók közül többen átvonultak Gyergyószentmiklósra. A gyergyói falvakon áthaladó kocsisorba mintegy 200 jármű állt be tülkölve. Végül Gyergyószentmiklósról Csíkszereda, a megyeszékhely felé vették útjukat a tiltakozók, de a megyeháza előtti térre már csak alig nyolcvan autó hajtott be.

A gépkocsikra ragasztott feliratok szerint a Székelyföld zárt övezetté vált a járhatatlan utak miatt. "Autonómiát akarunk, nem elzártságot!", "A Székelyföld nem Románia része?" - hirdették a traszparensek.

A szervezők nevében Szász Jenő, Székelyudvarhely polgármestere, az erdélyi Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnöke emlékeztetőt nyújtott át a kormány helyi megbízottjának, Strujan Constantin prefektusnak. A Hargita megye mintegy harminc polgármesterének kézjegyével ellátott dokumentum felkéri az államfőt, a kormányfőt és a közmunkaügyi tárca vezetőjét, hogy mielőbb orvosolják a Hargita megyei és általában a székelyföldi úthálózat helyzetét.

Tiltakozó jegyzéket nyújtott át az MPSZ Gyergyószéki Szervezete is, amelyben követeli a székelyföldi úthálózat rehabilitációjának azonnali elkezdését, többletforrások juttatását mindaddig, amíg a székelyföldi utak állapota el nem éri az ország más térségeiben tapasztalható átlagos állapotot.

A prefektust és a megyei önkormányzat alelnökét, Petres Sándort Szász Jenő biztosította arról, hogy az aláíró polgármesterek támogatják a prefektust az útjavítást célzó pénzforrások megszerzéséért folytatott munkájában.

Petres Sándor azt nyilatkozta, hogy a Hargita megyei úthálózat korszerűsítésére 100 millió euróra lenne szükség, ezzel szemben az idén körülbelül 2 millió euró áll csak rendelkezésre e célra. Szász Jenő szerint még mindig nem sikerült tiszta képet kapni arról, mennyi pénz folyik be Hargita megyéből a központi útalapba, és abból mennyit osztanak vissza a megyébe.